Perły Podlasia: Krynki

wakacje

Choć Krynki nie są miasteczkiem zbyt wielkim, nuda nikomu z nas tu nie zagrozi. Dlaczego w czasie wycieczki po Podlasiu warto zatrzymać się w tym miejscu? Jakie atrakcje mogą zrobić na nas największe wrażenie?

Krynki to przede wszystkim ciekawa miejscowość, mogąca się pochwalić historią sięgającą pierwszej połowy XV wieku. To właśnie wtedy na terenie Puszczy Knyszyńskiej powstał królewski dwór, wokół którego z czasem zaczęła się rozwijać osada. W 1569 roku zyskała ona prawa miejskie, a dzięki kolejnym przywilejom mogła się pomyślnie rozwijać w kolejnych dekadach. Od XVII wieku zaczęli się tu osiedlać Żydzi, dzięki którym w Krynkach jeszcze lepiej zaczął się rozwijać handel. Niestety, do naszych czasów nie przetrwało zbyt wiele pamiątek po tej mniejszości, do czego w znacznym stopniu przyczyniły się zniszczenia z czasów II wojny światowej. Czym zatem mogą nas zadziwić Krynki?

Kto w czasie wycieczki po Podlasiu odwiedzi to miasteczko, ten z pewnością zwróci uwagę na jego układ urbanistyczny z sześciobocznym rynkiem jako główną ciekawostką. W Krynkach nie brak też ciekawych zabytków sakralnych, obok których nie można przejść obojętne. Ciekawie prezentuje się cerkiew Narodzenia Matki Bożej z XIX wieku oraz stojący w jej pobliżu katolicki kościół św. Anny. Uwagę przyciąga też dawna cerkiew greckokatolicka oraz otaczający ją cmentarz prawosławny, na terenie którego wciąż można ujrzeć poro zabytkowych nagrobków.

Zwiedzanie Krynek nie może się obejść bez spaceru śladami społeczności żydowskiej. Niestety, Wielka Synagoga z XIX wieku jest już tylko ruiną. Warto za to wybrać się na spacer po ulicy Czystej, przy której wznosi się dawna bożnica chasydzka, dziś wykorzystywana jako magazyn. Inną pamiątką po Żydach z Krynek jest Kaukaski Dom Nauki, dziś sprawdzający się w roli Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Najcenniejsza pamiątka po Żydach znajduje się jednak w pewnej odległości od centrum miasta. To największy w północno-wschodniej części Polski cmentarz żydowski, na terenie którego zachowało się około trzech tysięcy nagrobków. Wciąż robią one ogromne wrażenie na zwiedzających, dzięki czemu wizyta na terenie tej nekropolii na długo zapisze się w naszej pamięci.

Nietuzinkowe rozrywki, atrakcje i zabytki oferuje też lublininfo.pl, gdzie możesz zapoznać się z najlepszymi miejscami na niezapomniane wakacje w Lublinie i okolicach.