Polskie miasta: Białystok

Cathedral Basilica of the Assumption of the Blessed Virgin Mary in Bialystok. Aerial view

Białystok to jedno z ciekawszych miast w Polsce. Kusi ono pięknymi zabytkami, ciekawą historią oraz wielokulturowym charakterem. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po Białymstoku jest pałac Branickich. Ten ciekawy zabytek często określany jest mianem „Wersalu północy”, co najlepiej oddaje jego charakter. To piękna budowla, która do dziś wzbudza podziw – nie tylko wśród miłośników sztuki. Bez wątpienia rezydencja ta zalicza się do najpiękniejszych zabytków sztuki barokowej w Polsce. Ten zespół parkowo-pałacowy do dziś zachwyca piękną elewacją oraz imponującym dziedzińcem, wielkim jego walorem jest też rozległy ogród, utrzymany w stylu francuskim. Innym zabytkiem, z którym często kojarzony jest Białystok, jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która powstała w początkach XX wieku w dość nietypowych okolicznościach. Integralną częścią tej świątyni jest bowiem niewielki kościółek z XVII wieku, będący obecnie ramieniem bocznym tej potężnej katedry. Z pewnością warto zajrzeć do tej świątyni, zarówno ze względu na jej formę, jak i na znajdujące się tu sarkofagi Branickich – dawnych panów miasta. Kolejnym zabytkiem sakralnym na terenie miasta jest cerkiew katedralna św. Mikołaja Cudotwórcy. Pochodzi ona z XIX wieku i w piękny sposób przypomina o wielokulturowym charakterze Białegostoku. W mieście tym warto zobaczyć również cerkiew Świętego Ducha, znajdującą się na terenie dzielnicy Antoniuk. Jest to największa cerkiew w Polsce, a wizyta w jej wnętrzu na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.

W czasie wycieczki po Białymstoku warto też znaleźć czas na wizytę w tutejszych placówkach muzealnych. W ratuszu czeka na gości Muzeum Okręgowe, wielkim powodzeniem cieszy się też Muzeum Historyczne, urządzone w murach Pałacyku Miejskiego. Miłośników kultury ludowej może z kolei oczarować Białostockie Muzeum Wsi, na terenie którego każdy turysta może miło i pożytecznie spędzić wolny czas.

1 thought on “Polskie miasta: Białystok

  1. Jestem z dolnego śląska i daleko mam do Białegostoku, ale wiele dobrego słyszałem o tym miejsce i jest ono na mojej liście miejsce, które chciałabym odwiedzić.

Comments are closed.