Białystok: cerkiew Mądrości Bożej

Basilica of the Assumption of the Blessed Virgin Mary in Bialystok, Podlaskie Voivodeship, Poland

Białostocka Hagia Sophia, czyli cerkiew Mądrości Bożej, jest jednym z tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po stolicy Podlasia warto się uważniej przyjrzeć. Na czym polega fenomen tego obiektu? Co sprawia, że turyści tak chętnie zatrzymują się przy tej cekrwi?

Świątynia ta została zbudowana na wzór konstantynopolitańskiej cerkwi Hagia Sophia, a jej ciekawa sylwetka oraz piękny wystrój wnętrza skutecznie przyciągają uwagę turystów. Budowę tej świątyni rozpoczęto w 1987 roku według projektu przygotowanego przez Michała Bałasza – architekta znanego z realizacji wielu świątyń (zarówno katolickich, jak i prawosławnych) na terenie Podlasia. Świątynia ta posiada pięć kopuł: większą kopułę centralną oraz cztery mniejsze kopuły, które ją otaczają. Każda kopuła zwieńczona jest greckim krzyżem, doskonale widocznym z daleka. Cerkiew ta robi ogromne wrażenie swoimi rozmiarami, a w jej wnętrzu może się zmieścić nawet 1500 osób.
W cerkiewnym wnętrzu wielkie wrażenie robi ikonostas, w którym można ujrzeć piękne ikony napisane przez greckiego artystę Konstantinosa Spandinosa. Ikonostas ten jest darem od Chrystodulosa – zmarłego w 2008 roku arcybiskupa Aten i zwierzchnika Greckiego Kościoła Prawosławnego. Wspaniale prezentują się tu również freski, wykonane przez grupę greckich malarzy. W trakcie ich tworzenia nawiązane do najpiękniejszych wzorów bizantyjskich oraz przestrzegano zasad hierarchii podczas prezentowania poszczególnych tematów. Zgodnie z tą zasadą prawdy wiary mają tu pierwszeństwo nad malarstwem historycznym, o czym można się przekonać podczas zwiedzania kościoła. Warto tu zwrócić uwagę na ciekawe przedstawienie Boga widoczne w cerkiewnej kopule, warto też zwrócić uwagę na polichromie ukazującą Chrystusa Pantokratora w otoczeniu aniołów.

Pierwsze nabożeństwo w tej cerkwi zostało odprawione w 1994 roku. Wielką sławę przyniosły jej pielgrzymki, które wyruszają stąd do pobliskiego Supraśla, oraz organizowane tu od 2008 roku koncerty tych chórów, które wcześniej zdobyły wyróżnienie w trakcie międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej, organizowanego co rok w Hajnówce.