Podlasie dla miłośników historii – Twierdza Osowiec

Wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Podlasie, to nie lada gratka dla każdego miłośnika przyrody oraz historii. Jednym z najcenniejszych zabytków, jakie można zobaczyć w tej części kraju, jest Twierdza Osowiec – wspaniała pamiątka z drugiej połowy XIX wieku, wzniesiona przez Rosjan w miejscu z natury obronnym. Główny zadaniem twierdzy była ochrona linii kolejowej, która powstała w 1873 roku. Łączyła ona Królewiec z Odessą i miała dla Rosjan ogromne znaczenie.

Twierdza wśród biebrzańskich rozlewisk

Twierdza Osowiec do dziś jest obiektem bardzo ważnym. A o jej znaczeniu w przeszłości więcej przeczytamy na stronie www.olsztynski.pl. Tu, wśród biebrzańskich rozlewisk, do dziś można poczuć potęgę tego zabytku. Obecnie w pobliżu twierdzy przebiega droga łącząca Białystok z Ełkiem. Twierdza ta leży jednocześnie częściowo na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – największego parku narodowego w Polsce, który jest ptasim królestwem oraz ważną ostoją łosia. Sama twierdza znajduje się obecnie w rękach Wojska Polskiego i jest (w większości) obiektem niedostępnym dla zwiedzających.

Zwiedzanie dla turystów

Turyści mogą jednak zwiedzać Fort I, zwany Centralnym, na terenie którego urządzono muzeum. Aby się tu dostać, trzeba z wyprzedzeniem umówić się z miejscowym przewodnikiem, bez którego wejście na trasę turystyczną nie jest możliwe. A co można tu zobaczyć? W Muzeum Twierdzy Osowiec czeka kolekcja dawnej broni oraz kolekcja mundurów, nie brak tu również eksponatów, dzięki którym można poznać dzieje twierdzy. Obiekt ten może się również pochwalić wspaniałą architekturą, a jego rozmiary do dziś mogą zadziwiać zwiedzających. To miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wycieczki po Podlasiu, a czas spędzony w murach twierdzy dla nikogo nie będzie czasem straconym.