Śląskie skarby – Chałupki i ich atrakcje

slask

Bliskość granicy z Czechami, ciekawa historia oraz interesująca kolekcja zabytków – oto czynniki, dzięki którym Chałupki stały się jedną z ciekawszych miejscowości dla turystów wędrujących po terenie powiatu raciborskiego. Co można zobaczyć w tej miejscowości? Jakie atrakcje koniecznie trzeba uwzględnić w programie wycieczki po tej miejscowości?

Z wizytą w pałacu

Chałupki mogą się przede wszystkim pochwalić pięknym pałacem – barokową budowlą z lat 80-tych XVII stulecia. Pałac ten powstał na fundamentach średniowiecznej twierdzy, o której można znaleźć sporo informacji w dokumentach pochodzących z końca XIV stulecia. Do dziś w otoczeniu pałacu zachowały się relikty fosy oraz średniowiecznych umocnień bastionowych. Są to cenne pamiątki, które przypominają o długiej historii tego miejsca oraz o jego obronnym charakterze.

Obecny, barokowy wygląd pałacu, to pamiątka po pracach z końca XVII wieku, choć i prace wykonane w XX wieku miały pewien wpływ na jego obecną formę. Na co warto tu zwrócić uwagę? Na herb rodowy Rothschildów, dawnych właścicieli Chałupek, który znajduje się nad wejściem do pałacu. Wielką ozdobą kompleksu pałacowego jest też XIX-wieczny park z licznymi okazami starych drzew.

Śladem historii przez Chałupki

A co warto zobaczyć z dala od tej barokowej rezydencji? W gronie innych atrakcji, którymi mogą się pochwalić Chałupki, znajduje się m. in. most graniczny z 1899 roku. W trakcie wycieczki po tej miejscowości warto zwrócić uwagę i na budynek dawnego zajazdu z końca XIX wieku, i na zabudowania dworca kolejowego, pochodzące z połowy XIX stulecia.

W pobliżu dworca można zobaczyć inną ciekawostkę – osiedle z okresu międzywojennego, które utrzymane jest w stylu typowym dla osiedli Republiki Weimarskiej.

Jeżeli interesują Cię śląskie klimaty, nie zapomnij odwiedzić najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska.

Wycieczki po terenie województwa śląskiego to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu oraz na poznawanie historii. Cenne zabytki i ciekawe atrakcje sprawiają, że każdy z nas może tu miło i pożytecznie spędzić wolny czas. W takich miejscowościach, jak Chałupki, nuda przecież nikomu nie grozi.