Wycieczka w Pieniny? Dobry pomysł o każdej porze roku!

Pieniny to kraina najchętniej odwiedzana latem, jednak jej piękno podkreśla wyjątkowe położenie i lasy bukowe, które sprawiają, że jesień mieni się tutaj wszystkimi kolorami. Od zieleni, przez pomarańcze, brązy i żółcie.

Zima, która zachęca do odwiedzin, liczbą stoków narciarskich i śnieg co roku dopisujący narciarzom i entuzjastom prawdziwej mroźnej i śnieżnej zimy sprawiają, że Pieniny są takie wyjątkowe. Duża ilość szlaków turystycznych i atrakcji przyciąga zarówno tych, którzy lubią trudniejsze wyzwania, ale i takich, których słabsza kondycja nie pozwala na ostry wysiłek.

Czym zachwycają Pieniny?

Do najpopularniejszych atrakcji oczywiście należą Trzy Korony, z których przy pięknej pogodzie, rozciąga się panorama na Tatry, Podhale czy Spisz. Sokolica, którą trochę trudniej zdobyć, ale za to wejście o świcie gwarantuje niezapomniane widoki szczególnie zimową porą.

Kolejną atrakcją jest wjazd wyciągiem na Palenicę, który dzięki łatwemu dostępowi z miejscowości Szczawnica jest bardzo popularna o każdej porze roku. Z pięknymi widokami na całą miejscowość majestatycznie położoną poniżej, platformą widokową na szczycie oraz rozchodzącymi się ze szczytu szlakami w różnych kierunkach.

Warto jednak przyjrzeć się równie urokliwym miejscom, z mniejszym stopniem trudności jak Wąwóz Szopczański. Trasa liczy około 2,5 km i jej pokonanie zajmuje tylko około 2,5 godzin w obie strony. Bez obawy trasę tą pokonują nawet dzieci, jednak ze względu na schody i naturalne przeszkody nie da się pokonać jej z wózkiem. Jego nazwa pochodzi od Przełęczy Szopka (Chwała Bogu).

Wąwóz położony jest między Trzema Koronami i Podskalną Górą, a jego dnem płynie Szopczański Potok. Urwiste zbocza Podskalnej Gór, Oberwana Skała, która wyróżnia się swoim charakterystyczną żółtą barwą, z Borówczaną Skałą, z której bije źródło tworzące niewielki wodospad oraz przyroda, która zachwyca swoim pięknem.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat pienińskiej perełki, czyli Wąwozu Szopczańskiego.