Czym kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zainwestowanie w fotowoltaikę, ze względu na ekologię i perspektywę niemałych oszczędności. Panele fotowoltaiczne w mieście Białystok dzień w dzień zyskują na popularności, co tylko doskonale świadczy o świadomości mieszkańców i ich chęci z korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jednak, aby dołączyć do grona ekologicznych obywateli, musisz podejść do wyboru modułów z sercem. Nie każdy produkt na rynku odpowie na Twoje potrzeby, dlatego przedstawiamy Ci kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poznawania rynku.

Jakość to podstawa

Popularność fotowoltaiki w Polsce i innych krajach europejskich rozpoczęła się ok 10 lat temu, co równoważy się z okresem gwarancyjnym niektórych firm sprzedających panele. Jak się okazuje, po takim czasie eksploatacji, u osób które kupiły panele oszczędnie, czyli po najniższej cenie, mają do czynienia z pojawiającymi się usterkami, typu efekt PID, hot spoty, czy też rozwarstwienie folii. Wybierając panele, nie ma mowy o kupowaniu po taniości. Jakość modułów odgrywa ogromną rolę w ich późniejszej efektywności i awaryjności.

Wydajność i jej spadki

Przy zakupie paneli należy zwrócić uwagę na ich moc, która okazuje się niezwykle istotna na przestrzeni lat użytkowania. Naturalnie występującym procesem jest spadek wydajności modułów. Oczywiście, wpływ na tempo takich spadków ma rodzaj wybranych przez nas paneli. Zazwyczaj producenci gwarantują 20-25 lat działania paneli, jednak można dziś kupić takie, które po tym czasie utrzymują sprawność w 85-90%, a nawet i większej. Jest to doskonały dowód, mówiący jakość ponad wszystko.

Załóżmy, że kupiłeś panele o wydajności 22%. W takiej mocy wydajności, mamy 5% uzysku. Oczywiście, na rynku można znaleźć fotowoltaikę o wyższej wydajności, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Panele o wydajności 25% to koszt większy nawet o 50%. Często dzieje się tak, że im wyższa wydajność była na początku uruchomienia paneli, tym szybciej zaczęła ona spadać.

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele monokrystaliczne są bezsprzecznie najlepszą opcją do wyboru, ze względu na to, że wyróżniają się one największą wydajnością i niezawodnością. Kupując wersję monokrystaliczną, mamy pewność najbardziej wydajnej produkcji energii elektrycznej na małej powierzchni. Będą one doskonałe, jeśli posiadasz dach o małej powierzchni, ponieważ będą potrzebowały mniej modułów do wytworzenia zadowalającej ilości energii.

Panele polikrystaliczne, w porównaniu z wersją mono, cechują się zdecydowanie mniejszą sprawnością. W rzeczywistości są one dużo tańsze, jednak nie przekłada się to na ich efektywność. Mówiąc krótko, trzeba będzie zarezerwować im więcej przestrzeni. Aby uzyskać zadowalającą moc, należy użyć większej liczby modułów.

Niezawodność i gwarancja

Instalacja fotowoltaiczna to produkt, który zostanie z nami na lata, więc warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi usterkami w przyszłości. Już w momencie przeglądania i porównywania ofert, należy zwrócić uwagę na długość oferowanej przez firmę gwarancji, które zazwyczaj obowiązują dłużej, niż zwykła rękojmia. Warto sprawdzić opinie osób, które kupiły panele od danych firm i dowiedzieć się jaka jest ich niezawodność.

Producenci gwarantują również deklarowaną, minimalną wartość uzysku, które będą produkować nasze panele.

Czy w Białymstoku można zakupić panele fotowoltaiczne godne polecenia?

Fotowoltaika Białystok ma się bardzo dobrze i stale się rozwija. Na lokalnym rynku można znaleźć kilka firm oferujących usługi sprzedaży i montażu. Jednak należy zapamiętać, że ilość nie znaczy jakość, dlatego nie każda z tych firm stanie na wysokości zadania. Przy wyborze firmy montażowej, należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak gwarancja, opieka pomontażowa, projekt, czy też uprawnienia i doświadczenie ekipy. Jak się okazuje, nie każda z firm gwarantuje pełen pakiet usług. Godną polecenia firmą, zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi w Białymstoku, jest Solcity.