Bardo: co warto tutaj zobaczyć?

bardo

Dolny Śląsk jest kraina pełną historycznych zagadek, wiekowych miasteczek oraz malowniczych terenów górskich. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a w takich miastach, jak Bardo, niezapomniany urlop spędzą zarówno miłośnicy historii, jak i ci, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zwiedzanie Barda w pewnością warto zacząć od spaceru po jego historycznym centrum. Nie brak tu ciekawych zabytków, przy czym tym najważniejszym i najsłynniejszym jest barokowa bazylika, której potężna sylwetka dominuje w panoramie miasta. Jest ona ważnym obiektem i dla miłośników sztuki sakralnej, i dla wiernych.

Głównym przedmiotem kultu jest znajdująca się we wnętrzu bazyliki figurka Matki Boskiej Bardziej. Wykonana w XII wieku, jest jednym z najstarszych tego typu dzieł sztuki na terenie całego Śląska. To dzięki niej Bardo zaczęło swą karierę jako ośrodek pielgrzymkowy, którym zresztą pozostaje do dziś. Kto zwiedzi bazylikę, ten może odwiedzić pobliskie zabudowania klasztorne.

W murach klasztoru czeka na gości kolejna atrakcja – Muzeum Sakralne, mogące się pochwalić cennymi dziełami sztuki. Gotyckie tryptyki ołtarzowe, cenne obrazy – oto skarby, obok których nie można przejść obojętnie. Piękne kamienice, zabytkowy most – to kolejne niespodzianki, z którymi można się spotkać w trakcie zwiedzania Barda.

Przepiękne atrakcje na Śląsku znajdziesz również w Chorzowie. Przejrzyj najciekawsze miejsca Chorzowa na www.echorzow.pl i wybierz się na niezapomnianą wycieczkę.

A co z miłośnikami aktywnego wypoczynku? Z Barda można rozpocząć wiele ciekawych wędrówek po Górach Bardzkich. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków pieszych wypraw jest tu Góra Bardzka, dumnie wznosząca się nad doliną Nysy Kłodzkiej. Czeka tu potężne urwisko, piękny widok na Bardo oraz takie obiekty, jak Górska Kaplica oraz Źródełko Matki Boskiej.

Bardo to ciekawy cel wycieczki oraz miejsce, w którym można spędzić niezapomniany urlop. Kajakowe spływy Nysy Kłodzką, wycieczki po Górach Bardzkich oraz krajoznawcze wycieczki, nastawione na poznawanie okolicznych zabytków – oto propozycje, z których w tym miejscu można skorzystać. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, dzięki czemu zaplanowanie wypoczynku w rejonie Barda staje się prostym zadaniem.