Skarby Podlasia: Drohiczyn

podlaski-region

Historyczna stolica Podlasia może się pochwalić ciekawą przeszłością oraz cennymi zabytkami. Drohiczyn dla wielu z nas stanie się ważnym punktem w programie wycieczki po tej części kraju. Na jakie atrakcje powinniśmy zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Z kart historii – Drohiczyn i jego dzieje

Drohiczyn wspominany jest już w ruskich latopisach z XII i XIII wieku. W 1440 roku miejscowość ta otrzymała prawa miejskie, a w początkach XVI wieku stała się stolicą województwa podlaskiego. Jakie zabytki najpiękniej opowiadają nam o długiej i ciekawej historii tego miasta?

Drohiczyn i jego zabytki

W czasie wycieczki po Drohiczynie z pewnością warto zwiedzić barokowy zespół klasztorny Franciszkanów oraz zespół klasztorny Benedyktynek, które do Drohiczyna trawiły w początkach XVII wieku. O wielokulturowym charakterze miasta przypomina z kolei cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, pochodząca z końca XVIII wieku. Pierwotnie unika, służy obecnie miejscowym prawosławnym, a w jej wnętrzu można ujrzeć otoczoną silnym kultem ikonę. Przedstawia ona scenę Zesłania Ducha Świętego i jest cenną pamiątką z XVII stulecia.

Co warto zobaczyć w rejonie Drohiczyna?

Kto znajdzie tanie noclegi w Drohiczynie, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Gdzie warto się wybrać? Dla miłośników historii ciekawym celem będą Tonkiele, znane z licznych pamiątek po słynnej Linii Mołotowa. Ciekawą miejscowością jest też Skrzeszew, znany z zabytkowego kościoła, w którego wnętrzu znajduje się obraz „Zdjęcie z krzyża”, będący kopią słynnego dzieła Rubensa. Ciekawym zabytkiem mogą się też pochwalić Ostrożany, na terenie których znajduje się drewniany kościół z XVIII wieku.

A wchodząc na https://hinfo.pl, możesz zapoznać się z najlepszymi atrakcjami Lubelszczyzny.

Drohiczyn to ciekawy cel wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać Podlasie i jego dzieje. Cenne zabytki i malownicza okolica to czynniki, dzięki którym w rejonie tego miasta każdy z nas spędzi czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób, odkrywając piękno tego regionu oraz jego wyjątkowy charakter.