Białystok: co warto zobaczyć w tym mieście?

bialystok-atrakcje

Jest pięknym miastem, które swoimi zabytkami może oczarować każdego z nas. Białystok zachwyca perełkami dawnej architektury, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po jego terenie?

Z kart historii – Białystok i jego dzieje

Choć tereny dzisiejszego miasta były zamieszkiwane już w czasach kultury przeworskiej, pierwsze wzmianki na temat Białegostoku pochodzą z XV stulecia. Początkowo była to jedna z wielu wsi, które rozwijały się w tej części kraju, dopiero na przełomie XVI/XVII wieku osada ta zaczęła się przekształcać w ośrodek miejski. Miało to bez wątpienia związek z budową murowanego zamku, którego projekt wykonał królewski architekt Hiob Bretfus.

Tutaj dowiesz się jeszcze więcej o tym, co warto zwiedzić w Białymstoku.

Ważnym okresem w dziejach miasta był wiek XVII, kiedy to miejscowość najpierw trafiła w ręce Stefana Czarnieckiego (jako nagroda za zasługi wojenne), a następnie przeszła w ręce Branickich. Rodzina ta miała istotny wpływ na rozwój Białegostoku, a o ich działalności w tym mieście do dziś przypominają nam liczne zabytki. Inwestycja w osadę sprawiła, że pod koniec XVII wieku Białystok stał się miastem, a na jego terenie – z woli ówczesnego właściciela, Jana Klemensa Branickiego – zaczęły wyrastać takie budowle, jak ratusz czy gmach teatru.

Powstała też nowa rezydencja Branickich, mająca pokazywać potęgę tego rodu. I choć lata zaborów nie były dla miasta zbyt pomyślnym czasem, choć dwie wojny światowe przyniosły mu sporo strat, do dziś Białystok ma się czym pochwalić. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?

Skarby Białegostoku: tego nie można przegapić!

Zwiedzanie Białegostoku może się dla każdego z nas stać wyjątkową lekcją historii. Co warto zobaczyć w tym mieście? Z pewnością w czasie wycieczki po tym mieście warto zwiedzić kościół świętego Rocha, którego budowę rozpoczęto w 1927 roku, oraz cerkiew św. Marii Magdaleny. Zachwyca sobór św. Mikołaja oraz bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dumą miasta pozostaje jednak w dalszym ciągu pałac Branickich, nie bez powodu określany mianem „Wersalu Północy”. Ta późnobarokowa rezydencja do dziś wzbudza zachwyt swą formą oraz pięknym otoczeniem. I choć wnętrza pałacu są niedostępne dla turystów, po otaczających go ogrodach można spacerować bez ograniczeń.

Białystok jest pięknym miastem, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł nie tylko lepiej poznać to miasto, ale też nacieszyć się wycieczkami po jego najbliższej okolicy. Atrakcji jest tu sporo, zatem każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.