Poznajmy skarby Białegostoku w pigułce

Białystok jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać niezwykłą przygodą. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Białostocka historia

Białystok to miasto chętnie odwiedzane przez miłośników historii, a na liście rodów, które władały tym grodem, nie brak znanych nazwisk. Białystok należał m.in. do Stefana Czarnieckiego, dzięki któremu z niewielkiej miejscowości przemienił się w ośrodek miejski o ogromnym znaczeniu, był też własnością potężnego rodu Branickich.

Rezydencje i architektura w Białymstoku

Szczególnie ważną rolę odegrał Stefan Mikołaj Branicki, dzięki któremu w XVIII wieku Białystok wzbogacił się o jedną z najpiękniejszych magnackich rezydencji na ziemiach polskich. Jej obecna forma jest zasługą Jana Klemensa Branickiego – hetmana wielkiego koronnego, który rodzinną rezydencję postanowił dodatkowo upiększyć i otoczyć wspaniałymi ogrodami. Efekt? Zespół parkowo-pałacowy, zbudowany przez Branickich, do dziś jest symbolem miasta i jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków, jakimi może się pochwalić Podlasie.

Spacer po Białymstoku

Oprócz tego turyści odwiedzający to miasto mogą się wybrać na spacer po rynku, przy którym wznosi się piękny ratusz oraz potężna katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Cenną perełką architektury z okresu międzywojennego jest z kolei kościół św. Rocha, którego charakterystyczna wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie stolicy Podlasia. W mieście tym warto również zwiedzić sobór św. Mikołaja Cudotwórcy oraz cerkiew Świętego Ducha. Muzeum Historyczne, Muzeum Wojska oraz Białostockie Muzeum Wsi – oto kolejne atrakcje, którymi Białystok może oczarować każdego z nas.

Po więcej informacji o Białymstoku, po aktualności i najświeższe wiadomości z regionu zapraszamy na eBialystok.pl.