Kodeń: niezwykły punkt na mapie Podlasia

Old wooden house with flower garden at the front, countryside in summer

Podlasie to magiczna kraina, mogąca stać się niezwykle atrakcyjnym punktem w programie wycieczki dla każdego z nas. Piękne widoki, bogactwo natury oraz historia i zabytki, które przypominają o wielokulturowym charakterze tej części Polski – oto atrakcje, dzięki którym zwiedzanie Podlasia staje się ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Jedną z tych miejscowości, którym w czasie wycieczki po Podlasiu warto poświęcić więcej uwagi, jest Kodeń. To jedna z ciekawszych wsi nad Bugiem, która kusi malowniczym otoczeniem, intrygująca atmosferą oraz wielokulturowym charakterem, co wynika m. in. z położenia tej miejscowości tuż przy granicy z Białorusią. Kodeń jest też miejscem niezwykle ważnym dla katolików – nie tylko tych, którzy zamieszkują tereny Podlasia, ale i tych, którzy tę część Polski odwiedzają w trakcie krajoznawczej wycieczki. Dziś trudno uwierzyć, że ta niewielka wieś była dawniej miastem, które – dzięki Sapiehom – mogło się cieszyć pomyślnym rozwojem.

Sanktuarium w Kodniu bez wątpienia jest miejscem wyjątkowym, a jego zwiedzenie będzie dla każdego turysty ciekawym doświadczeniem. To miejsce, które już samą swa lokalizacją wzbudza zachwyt. Do tego dochodzi ciekawa historia, którą można poznać w trakcie zwiedzania sanktuarium. Co wiemy na temat tego obiektu? Wiadomo, że początki tego miejsca są ściśle powiązane z Sapiehami. Mikołaj Sapieha uznawany jest za inicjatora budowy tutejszego kościoła, który z czasem stał się jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych we wschodniej Polsce. To dzięki niemu w latach 30 XVII wieku w Kodniu powstał renesansowy kościół, w którym znalazło się miejsce dla wyjątkowego obrazu. To obraz Matki Boskiej Kodeńskiej, który na Podlasie trafił z odległego Rzymu. Malarska kopia hiszpańskiej rzeźby Matki Bożej z Guadalupe sprawiła, że Kodeń szybko stał się popularnym miejscem pielgrzymek, a zainteresowanie miastem i znajdującym się na jego terenie kościołem konsekwentnie wzrastało. W ten oto sposób w XVII stuleciu Kodeń stał się miejscowością pielgrzymkową. Do dziś zachwyca on pięknie urządzonym sanktuarium, w którym – obok cudownego obrazu –ujrzeć można wiele innych dzieł sztuki sakralnej.