Skarby Podlasia. Choroszcz

Old wooden boats on the river

Choroszcz jest jedną z wielu ciekawych miejscowości, którymi może nas oczarować Podlasie. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tym miejscu? Jakie zabytki uwzględnić w programie wycieczki?

Wielkim walorem Choroszczy jest bliskość Białegostoku – tętniącego życiem miasta, w dziejach którego rodzina Branickich odegrał bardzo ważną rolę. Kto chce zdobyć więcej informacji na ich temat, ten wycieczkę do Białegostoku powinien zaplanować w taki sposób, by odwiedzić również pobliską Choroszcz. Miejscowość ta może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, a pierwszymi jej właścicielami byli Chodkiewiczowie. To dzięki nim powstał tu pierwszy młyn, to oni zaczęli tu sprowadzać osadników z Rusi i Mazowsza. Dzięki temu już w początkach XVI wieku Zygmunt Stary nadał osadzie prawa miejskie, dzięki czemu w kolejnych dekadach Choroszcz rozwijała się jeszcze lepiej. Rozwój gospodarczy miasta sprawił, iż na jego terenie z czasem pojawiła się spora ilość Żydów, a ich społeczność odgrywała bardzo ważną rolę w dziejach przedwojennego miasta.
Ważnym okresem w dziejach Choroszczy są czasy Branickich. Szczególnie cenioną osobą jest tu Jan Klemens Branicki, który ufundował kościół, szpital oraz unicką cerkiew. W czasach Branickich Choroszcz doczekała się również folwarku dworskiego oraz rezydencji, która służyła Branickim jako letnia siedziba. Dziś ten okazały pałac z XVIII wieku służy jako Muzeum Wnętrz Pałacowych i jest jednym z najcenniejszych zabytków w tej części Podlasia.

Choroszcz może się też pochwalić innymi atrakcjami, dzięki którym spacer po jej terenie będzie dla wielu osób interesującą lekcją historii. Warto zobaczyć m.in. cerkiew pod wezwaniem Matki Boskiej Opiekuńczej z 1878 roku oraz zespół klasztorny Dominikanów, pochodzący z XVIII stulecia. Miłośników obiektów o charakterze industrialnym mogą zainteresować zabudowania fabryczne, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Na każdym wielkie wrażenie zrobi układ urbanistyczny Choroszczy oraz miejscowy rynek, wokół którego wciąż można ujrzeć sporo ciekawych zabytków miejskiej architektury.