TOP 30 (ranking najciekawszych miast do zwiedzenia w Polsce) – Rybnik

rybnik

Należy wiedzieć, że Rybnik jest miastem położonym nad rzekami Rudą i Nacyną. Jest stolicą Rybnickiego Okręgu Węglowego leżącą w centrum Płaskowyżu Rybnickiego.

Warto wiedzieć, że jest jednym z najstarszych miast Śląska. A cofając się w odległą przeszłość należy zaznaczyć, że już w X wieku istniała tu osada rybacka, natomiast prawa miejskie Rybnik otrzymał przed 1308 roku. To miasto było też stolicą księstwa rybnicko-karniowskiego. Po lokacji miasta jednym z głównych zajęć jego mieszkańców, poza handlem, była hodowla i połów ryb. Do 1532 roku czyli aż do śmierci księcia Jana II Dobrego, Rybnik znajdował się we władaniu Piastów śląskich. Później stał się własnością Habsburgów, a od końca XVIII wieku przeszedł w ręce Prus. Oficjalnie do Polski powrócił w lipcu 1922 roku.

Co przede wszystkich warto zobaczyć w tym mieście?

Należy wiedzieć, że w architekturze tego miasta swoją urodą urzeka rynek, który powstał w momencie lokacji miasta na początku XIV wieku w miejscu dawnego stawu. Natomiast zabudowa pierzei rynkowych pochodzi z XVIII i XIX stulecia. Należy wiedzieć, że kamienice noszą przede wszystkim znamiona stylu neoklasycystycznego, a niektóre z nich mają cechy neorenesansowe i wczesnomodernistyczne. Nietypowo umieszczony jest klasycystyczny ratusz z 1823 roku, który znajduje się w zabudowie zachodniej pierzei.

Najnowsze wiadomości i opisy rybnickich atrakcji oferuje strona https://rybnikinfo.pl.

Znów wcześniejszy ratusz, stojący na płycie rynku, został rozebrany. Warto podkreślić, że ozdobą centralnej części płyty rynku jest pomnik św. Jana Nepomucena, który wieńczy nową fontannę. Kiedy będziemy zwiedzać rynek, warto abyśmy odwiedzili miejscowe Muzeum, w którym zgromadzono bogate zbiory dotyczące między innymi dziejów Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej. Kiedy zwiedzimy już rynek można polecić także odwiedzenie bazyliki św. Antoniego Padewskiego.

Należy wiedzieć, że ta bazylika zbudowana została w latach 1903-1906. Jest perłą architektoniczną miasta. Jej wieże mają 95 metrów wysokości. Warto też powiedzieć, że w ołtarzu głównym umieszczono XVII-wieczną figurę św. Antoniego Padewskiego, który jest patronem miasta i ziemi rybnickiej.