Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w Białymstoku, często porównywany do Wersalu, bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich na ziemiach polskich. To obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Podlasiu oraz turystyczna wizytówka najważniejszego miasta w tej części kraju. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Na co warto zwrócić uwagę podczas wizyty na jego terenie?
Z kart historii – Wersal Podlasia i jego dzieje
Dzieje pałacu Branickich sięgają XVI wieku, kiedy to rodzina Wiesołowskich (władająca wówczas miastem) postanowiła zbudować na jego terenie obronny zamek. Gdy Białystok trafił w ręce Branickich, zamek ów zaczął się przemieniać w okazałą rezydencję. Szczególne zasługi w jego przebudowie miał Stefan Mikołaj Branicki, który w latach 90-tych XVII wieku zaczął przekształcać zamek w barokowy pałac, oraz jego syn, Jan Klemens Branicki, który poświęcił wiele lat i pieniędzy na to, by pałac ów uczynić jedną z najpiękniejszych rezydencji na ziemiach polskich. W okresie zaborów pałac ten służył jako Instytut Panien Szlacheckich, dziś ma tu swą siedzibę rektorat Uniwersytetu Medycznego. Mimo to część pałacu jest udostępniania turystom, można też spacerować po rozciągającym się wokół tej rezydencji parku. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miejsca?
Wersal Podlasia i jego najcenniejsze skarby
Zwiedzanie Białegostoku nie może się obejść bez wizyty na terenie parku i pałacu Branickich. Uwagę przyciąga już sama Brama Wielka, która prowadzi na teren parku, wspaniale prezentują się też pałacowe dziedzińce. Turyści, którzy zajrzą na teren pałacu, mogą się też nacieszyć widokiem wspaniałych ogrodów, podzielonych na Ogrody Górne oraz Ogrody Dolne. Fontanny, kamienne rzeźby i ciekawe gatunki roślin – wszystko to może zrobić ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach. Zachwycić może też sam pałac, służący obecnie Akademii Medycznej. W jego murach od 2003 roku mieści się również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, turyści mogą też zwiedzać część pałacowych pomieszczeń (m. in. Sień Wielką, Apartamenty Izabeli Branickiej oraz Aulę Wielką). Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony na terenie tej rezydencji dla nikogo nie będzie czasem straconym.
Fajnie, że pałać zdołał przetrwać wszystkie wojny. Mamy w kraju wiele zabytków, życzyłbym aby wszystkie były w takim stanie jak ten.